Wodnik w mitologii Słowian

https://slava.pl/modules/smartblog/images/51-single-default.jpg

Wodnik w mitologii Słowian

Wodnik w mitologii Słowian Wodnik zwany również w mitologii słowiańskiej topielcem lub łobastą. W wierzeniach Słowian wodnik był demonem i władcą zbiorników wodnych. Zamieszkiwał wszelkie śródlądowe obszary wodne, takie jak: jeziora, stawy, rzeki czy studnie. Wodnika można było spotkać wylegującego się w pobliżu wód - na brzegach i mostach. Przedstawiano go jako zaniedbanego starca z pomarszczoną twarzą, długimi splątanymi włosami i zielonym, rybim spojrzeniem. Jego palce w dłoniach i stopach były zrośnięte błoną pławną. Wodniki ubierały się zwykle w kolory czerni, przez co trudno je było odróżnić od człowieka niewielkiego wzrostu.


Wodnik

Poza zbiornikami wodnymi, postać demona można było spotkać w pobliżu młynów. Gdziekolwiek by nie przebywał, zostawała po nim strużka wody, co niejednokrotnie stanowiło niemałą pułapkę. Wodnik znany był prowokowania nieostrożnych osób lub bawiące się w pobliżu dzieci - rozwieszał na trzcinach kolorowe wstążeczki lub zaczepiał na wodorostach świecidełka, które miały przynęcić dzieci i młode dziewczęta. W pogoni za kolejnymi przynętami, traciły życie topiąc się w wodzie. Warto wiedzieć, że mimo swojej demonicznej natury, wodnik był postrzegany też jako opiekun zbiorników wodnych. W obliczu licznych utonięć związanych z postacią wodnika, stosowany był bezwzględny zakaz nocnych kąpieli przed Nocą Kupały, kiedy to demony były najbardziej aktywne. Dlatego kąpiele w wodach śródlądowych były traktowane jako przejaw głupoty i lekkomyślności. Aby zyskać przychylność wodników, składano im ofiary: kozy, krowy, konie czy kury, które topiono i pozostawiono na pastwę demona..


Nasze koszulki słowiańskie też opętały demony i potwory słowiańskie - Tęsknica, Południca, Czart, Leszy i inne znane z legend, wierzeń i ustnych opowieści postaci. T-shirt Slava z nadrukiem doskonale sprawdzi się na co dzień, niezależnie od pory roku. To świetna propozycja dla niej i dla niego. Taliowane koszulki dobrze leżą, a naniesione metodą sitodruku grafiki są wyjątkowo trwałe i nie blakną nawet po wielu praniach. Skompletuj swój własny bestiariusz słowiański ze Slavą!.
Chcesz podkreślić swoje zainteresowania kulturą Słowian? Wśród naszych propozycji znajdziesz koszulki słowiańskie przedstawiające symbol Peruna - słowiańskiego boga piorunów, boginię Mokosz, a także innych bóstw słowiańskiego panteonu. Nasze koszulki to także doskonały pomysł na prezent - wysokiej jakości grafiki zaprojektowane przez polskich twórców, wygodny krój i materiał sprawiają, że T-shirty od Slava są naprawdę wyjątkowe.


Produkt w 100% Polski

Cały proces produkcji przebiega
w naszym kraju

Wysyłka do 24 godzin

Dzięki optymalizacji procesu wysyłki przesyłkę otrzymasz jeszcze szybciej!

Stylowe opakowanie

Dzięki niemu zakupiony produkt świetnie sprawdzi się jako prezent

Surowe kryteria jakości

Nasze produkty szyte są z najlepszych i najbardziej wytrzymałych tkanin

Kartonowe opakowanie na produkt

Dokładamy starań, aby na każdym etapie produkcji wszystkie detale były starannie dopracowane. Bardzo ważne są również dla nas emocje, które towarzyszą Tobie w momencie otwarcia przesyłki. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na wysokiej jakości kartonowe pudełka o miłej w dotyku fakturze z wytłoczonym logo firmy. Tym samym jeśli nasz produkt miałby spełnić funkcje podarunku dla bliskiej osoby - nie musisz martwić się kwestią opakowania.Jeżeli chcesz dołączyć do produktu swoje życzenia, aby nadać prezentowi jeszcze bardziej osobisty charakter, podczas finalizacji zamówienia dodaj stosowną notkę lub skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@slava.pl