Dziady

Dziady listopadowe

Listopad. Miesiąc owiany tajemnicą zmarłych i niosący zapowiedź mroźnych dni. Dzisiaj, podobnie jak w czasach dawnych Słowian, jest to szczególny czas w roku. Przełom października i listopada dla wielu z nas kojarzy się z dniem Dziadów, o których pisał sam Mickiewicz. Przypomnijmy zatem istotę tych obchodów.

Kiedy obchodzono Dziady?

Dziady, według tradycji obchodzono kilka razy w roku. Odbywały się one zgodnie ze zmianami w przyrodzie - w okolicach maja i na przełomie października i listopada. Stąd też mówi się o Dziadach jesiennych i Dziadach wiosennych. Dokładna data zależała jednak od fazy księżyca.

Zwyczaj obchodzenia Dziadów

Dziady to obrzędy naszych praojców, polegające na wierze w to, że żywi potrafią obcować z duszami zmarłych. Owe dusze, zgodnie z wierzeniami naszych przodków, mają w zwyczaju pojawiać się na świecie co jakiś czas i nawiązywać fizyczne relacje z żyjącymi. Zmarli mieli bowiem dla nich duże znaczenie. Uważano, że regulują pogodę i urodzaje a nawet potrafią wyjednać specjalne łaski, jak płodność czy potomstwo. Z tego powodu, dawni Słowianie dbali o to, żeby żyć w zgodzie ze zmarłymi. Zabraniano nawet czynności, które mogłyby zasmucić lub rozgniewać zmarłych - nie palono w piecu lub nie sprzątało się resztek od stołu.

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?

O starodawnych rytuałach podczas świąt zadusznych można dowiedzieć się z dzieł romantyków, jak chociażby Adama Mickiewicza i jego utworu: Dziady cz. II. Tak, wiemy, że jest to fantastyka, jednak czerpie ona garściami z ludowej wyobraźni i obrzędów pogańskich. Jeśli i Wy jesteście ciekawi szczegółów dotyczących starosłowiańskich zwyczajów, zaglądajcie w szkolne lektury i na naszego bloga.Chcesz podkreślić swoje zainteresowania kulturą Słowian? Wśród naszych propozycji znajdziesz koszulki słowiańskie przedstawiające symbol Peruna - słowiańskiego boga piorunów, boginię Mokosz, a także innych bóstw słowiańskiego panteonu. Nasze koszulki to także doskonały pomysł na prezent - wysokiej jakości grafiki zaprojektowane przez polskich twórców, wygodny krój i materiał sprawiają, że T-shirty od Slava są naprawdę wyjątkowe.

Produkt w 100% Polski

Cały proces produkcji przebiega
w naszym kraju

Wysyłka do 24 godzin

Dzięki optymalizacji procesu wysyłki przesyłkę otrzymasz jeszcze szybciej!

Stylowe opakowanie

Dzięki niemu zakupiony produkt świetnie sprawdzi się jako prezent

Surowe kryteria jakości

Nasze produkty szyte są z najlepszych i najbardziej wytrzymałych tkanin

Kartonowe opakowanie na produkt

Dokładamy starań, aby na każdym etapie produkcji wszystkie detale były starannie dopracowane. Bardzo ważne są również dla nas emocje, które towarzyszą Tobie w momencie otwarcia przesyłki. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na wysokiej jakości kartonowe pudełka o miłej w dotyku fakturze z wytłoczonym logo firmy. Tym samym jeśli nasz produkt miałby spełnić funkcje podarunku dla bliskiej osoby - nie musisz martwić się kwestią opakowania.

Jeżeli chcesz dołączyć do produktu swoje życzenia, aby nadać prezentowi jeszcze bardziej osobisty charakter, podczas finalizacji zamówienia dodaj stosowną notkę lub skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@slava.pl