O spotkaniu człowieka z biesem słów kilka


Bies w kulturze ludowej Słowian

O spotkaniu człowieka z biesem słów kilka

Przenikał ludzkie ciało i panował nad nim, zmuszając opętanych do dziwnego, szaleńczego zachowania. Pożerał bydło i niszczył dobytek. Zsyłał na ludzi klęski, plagi i choroby. Spędzał sen z powiek naszym pradziadom. Przypisywano mu również pilnowanie skarbów ukrytych w ziemi.

Bies, znany również jako czart, kusy, diabeł szatan, zły.

Olbrzymia, włochata bestia z kilkumetrowym porożem i zgarbioną sylwetką. Masywne kończyny z kopytami i zabójcze spojrzenie. Oto bies w całej swej okazałości.

Nazwa “bies” wywodzi się z języka prasłowiańskiego i oznacza “powodujący strach, przerażenie”. W przedchrześcijańskich wierzeniach Słowian uosabiał bliżej nieokreślonego złego ducha, demona zła. 

Demony te zamieszkiwały puszcze, opustoszałe bory, głębokie wody i niedostępne bagna. Jedyną skuteczną metodą na zabicie biesa było ugodzenie go poświęconym nożem. Śmiałkowie, którzy chcieli wyjść na spotkanie biesowi, byli ostrzegani przez naturę demonicznym chichotem i przeraźliwymi okrzykami dochodzącymi z nieznanego źródła. Dziwne dźwięki, takie jak piejące koty czy szczekające koguty miały wyznaczać granicę, za którą żyła bestia. Leonard Pełka w Polskiej Demonologii Ludowej opisuje spotkanie człowieka z biesem, który przybrał postać wichru:

Kiedy wicher kręci w kółko i suchym zamiata piaskiem, jest to taniec złego ducha. Zamykaj wszystkie wyględy w chacie, bo złe ci naruszy kości. A jeśliś odważniejszy i chcesz skarbu z zgubą duszy, weź nóż nowy poświęcony i w pośrodek tego wiru rzuć nim celnie i z zamachem. Zuchwały młody parobczak, gdy mu szczyt stodoły bies w postaci wichru zerwał, gniewny utkwił nóż błyszczący, poświęcony, w pośrodku tego wiru. I zaraz ujrzał, jak w kornej postaci bies stanął przed nim krzywy i drżący i pytał, co mu rozkaże? — Napraw stodołę! — zawołał wieśniak, pałając cały od gniewu — dół od kartofli napełnij złotem, przynieś do izby baryłę wódki, trzy duże połcie słoniny.

— Spełnię to wszystko, wyjm nóż utkwiony, który mnie srodze dolega.

— Nie! — krzyknął wieśniak — zrób to najpierwej, co żądam. — Bies dopełnił rozkaz cały; lecz wkrótce, kiedy z choroby umierał młody parobczak, wieśniacy obecni w chacie widzieli, jak stał przy głowie, czatując na jego duszę.

Wszyscy żałowali, a stary chrzestny rzekł z cicha:

— Gdyby zamiast tych pieniędzy wystrzelił lepiej do biesa srebrnym guzikiem z prawego oka, byłby żył długo, poczciwie i nie stracił świętej duszy”

 

Bies przybiera również inne kształty i czai się po smutnych wierzbach, dopada samotników i biesiadników, kusi króla i prostaka, a nade wszystko ściąga na świat ludzi zło. Biada temu, kto pójdzie za jego podszeptem!


Spotkacie go również na naszych T-shirtach. Czy odważysz się pójść mu na spotkanie?

Chcesz podkreślić swoje zainteresowania kulturą Słowian? Wśród naszych propozycji znajdziesz koszulki słowiańskie przedstawiające symbol Peruna - słowiańskiego boga piorunów, boginię Mokosz, a także innych bóstw słowiańskiego panteonu. Nasze koszulki to także doskonały pomysł na prezent - wysokiej jakości grafiki zaprojektowane przez polskich twórców, wygodny krój i materiał sprawiają, że T-shirty od Slava są naprawdę wyjątkowe.


Produkt w 100% Polski

Cały proces produkcji przebiega
w naszym kraju

Wysyłka do 24 godzin

Dzięki optymalizacji procesu wysyłki przesyłkę otrzymasz jeszcze szybciej!

Stylowe opakowanie

Dzięki niemu zakupiony produkt świetnie sprawdzi się jako prezent

Surowe kryteria jakości

Nasze produkty szyte są z najlepszych i najbardziej wytrzymałych tkanin

Kartonowe opakowanie na produkt

Dokładamy starań, aby na każdym etapie produkcji wszystkie detale były starannie dopracowane. Bardzo ważne są również dla nas emocje, które towarzyszą Tobie w momencie otwarcia przesyłki. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na wysokiej jakości kartonowe pudełka o miłej w dotyku fakturze z wytłoczonym logo firmy. Tym samym jeśli nasz produkt miałby spełnić funkcje podarunku dla bliskiej osoby - nie musisz martwić się kwestią opakowania.Jeżeli chcesz dołączyć do produktu swoje życzenia, aby nadać prezentowi jeszcze bardziej osobisty charakter, podczas finalizacji zamówienia dodaj stosowną notkę lub skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@slava.pl