Wilki w wierzeniach Słowian

Wilki, a wiara Słowian

Te enigmatyczne zwierzęta symbolizowały władzę, siłę i dzikość natury. Często otaczane były ogromną czcią i szacunkiem. Ów respekt był spowodowany poczuciem zagrożenia wśród mieszkańców, które wzbudzała obecność wilków. Terytorium wilków stanowiła gęsta, tajemnicza knieja. Tylko najodważniejsi mieli w sobie na tyle męstwa, by stawić im czoła podczas leśnej przeprawy. Zwierzęta były nieodłącznie związane z księżycem, słowiańską lunulą, do której wyły w czasie pełni. W postaci wilka mogły występować istoty znacznie bardziej niezwykłe – duchy, demony, a nawet bogowie. Dla pierwszych Słowian był symbolem takich bogów jak Dadźbóg, Marzanna, Weles, a czasem także Dziewanna. Najbardziej kojarzoną postacią wilka są jednak wilkołaki.  

Tajemnicze pół-demony

`Grafika-wilki

Wilkołaki, zaraz obok wampirów są jednymi z najbardziej znanych istot z pogranicza jawy i snu. Stworzenia te pojawiały się wszędzie tam, gdzie żyły wilki - wzmianki o wilkołakach pojawiają się niemal na całym świecie, we wszystkich cywilizacjach, kulturach, religiach i wierzeniach ludowych. W nomenklaturze słowiańskiej istoty te są często nazywane wilkołkami i stanowią połączenie natury człowieka i wilka. Posiadają zdolność lykantropii, czyli przemiany w wilka lub w postać o wilczej anatomii (kły, sierść, pazury). W zależności od legend, wierzy się, że transformacja objawia się podczas pełni Księżyca, jednak niektóre źródła podają, iż faza Księżyca nie ma znaczenia. 

Jak zostać wilkołakiem?

Słowianie przed chrystianizacją wierzyli że istnieją ludzie, którzy potrafią dobrowolnie przybrać postać wilkołaka. Jeśli dany czarownik lub wiedźma byli wystarczająco silni, mogli przeistoczyć się samoistnie. Wraz z upływem czasu zaczęto wierzyć, że mogła stać się nim niewinna osoba, która została wcześniej zaczarowana przez wiedźmę lub czarownika. Wierzono też, że wilkołakiem można było stać się przez nadanie boskiej klątwy bogów po śmierci człowieka. Procesy przemiany były różne. W jednej z opowieści czarownik przeskakiwał po nożach umieszczonych na pniaku jesionu porażonego piorunem. W innych przekazach z dziewiętnastego wieku, w Mielniku nad Bugiem mieszkała pewna kobieta, powszechnie uważana za wiedźmę. Kobieta trudniła się czarami i często przemieniała się w wilka.

Aby tego dokonać, musiała siedmiokrotnie obiec siedem drzew. Po wypełnieniu tego rytuału przyjmowała postać bestii i przystępowała do prześladowania miejscowej ludności, głównie zabijając domowe zwierzęta. W okolicy znajdowano zmasakrowane konie, krowy i świnie. Na występku przyłapał ją spacerujący po lesie gajowy, który zauważył w połowie przemienioną istotę. Czarownica zaczęła uciekać, lecz szybko została zastrzelona i upadłszy na ziemię z powrotem przemieniła się w człowieka.

To tylko niewielki rąbek tajemnicy, którą skrywają w sobie wilki. Jeśli chcecie podążać ich śladem, obejrzyjcie ofertę naszego sklepu. Wilki znajdziecie na naszych bluzach i T-shirtach.

Chcesz podkreślić swoje zainteresowania kulturą Słowian? Wśród naszych propozycji znajdziesz koszulki słowiańskie przedstawiające symbol Peruna - słowiańskiego boga piorunów, boginię Mokosz, a także innych bóstw słowiańskiego panteonu. Nasze koszulki to także doskonały pomysł na prezent - wysokiej jakości grafiki zaprojektowane przez polskich twórców, wygodny krój i materiał sprawiają, że T-shirty od Slava są naprawdę wyjątkowe.

Produkt w 100% Polski

Cały proces produkcji przebiega
w naszym kraju

Wysyłka do 24 godzin

Dzięki optymalizacji procesu wysyłki przesyłkę otrzymasz jeszcze szybciej!

Stylowe opakowanie

Dzięki niemu zakupiony produkt świetnie sprawdzi się jako prezent

Surowe kryteria jakości

Nasze produkty szyte są z najlepszych i najbardziej wytrzymałych tkanin

Kartonowe opakowanie na produkt

Dokładamy starań, aby na każdym etapie produkcji wszystkie detale były starannie dopracowane. Bardzo ważne są również dla nas emocje, które towarzyszą Tobie w momencie otwarcia przesyłki. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na wysokiej jakości kartonowe pudełka o miłej w dotyku fakturze z wytłoczonym logo firmy. Tym samym jeśli nasz produkt miałby spełnić funkcje podarunku dla bliskiej osoby - nie musisz martwić się kwestią opakowania.Jeżeli chcesz dołączyć do produktu swoje życzenia, aby nadać prezentowi jeszcze bardziej osobisty charakter, podczas finalizacji zamówienia dodaj stosowną notkę lub skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@slava.pl