Nieschnące łzy Matki Ziemi
Jest lipiec 2021 roku. Trzydzieści lat temu, kolejne państwa Europy uzyskiwały niepodległość, a Polska tworzyła nowy ład polityczny i została podłączona do globalnego internetu. Tego samego roku cały świat ze smutkiem żegnał Freddiego Mercury’ego. Część z Was zapewne doskonale pamięta te wydarzenia. A co będzie za kolejne trzy dekady?
Odpowiedzi są przerażające.
Naukowcy twierdzą, że do 2050 roku w oceanach może być już więcej plastikowych śmieci niż ryb. Wynika to z faktu, że każdego roku do mórz i oceanów trafia ok. 8 mln ton plastiku, który ulega rozkładowi od 100 do 1000 lat.
Wraz z zanieczyszczeniem wód giną liczne stworzenia - ptaki, ryby i ssaki morskie. Plastikowe torebki, do złudzenia przypominające meduzy, są połykane między innymi przez żółwie morskie, które dławią się sztucznym pokarmem. Inne zwierzęta zaplątują się w opakowania i giną nie mogąc wydobyć się z plastikowej pułapki.
Naukowcy wyliczają, że do 2050 roku globalna temperatura wzrośnie o trzy stopnie Celsjusza. Brzmi niegroźnie? To tylko pozory. W rzeczywistości oznacza to nastąpienie potężnych susz niszczących amazońskie i australijskie busze oraz stopienie pokryw lodowych. Szacuje się, że około jedna trzecia lądu zamieni się w pustynię, a co za tym idzie - wymarciu ulegną zwierzęta, rośliny i ekosystemy: rafy koralowe, puszcze, lasy tropikalne czy dżungle. Miliardy ludzi zamieszkujących zniszczone tereny zacznie szukać bezpiecznego azylu w krajach niedotkniętych bezpośrednio katastrofą. Próby osiedlania imigrantów z Afryki w krajach europejskich doprowadzą do konfliktów zbrojnych i jeszcze większego podziału ludzkości.
Jak uchronić świat przed zagładą?
Błagajmy Matkę Ziemię o przebaczenie. Trzeba nam będzie ponieść konsekwencje za dziesiątki lat bezmyślnego zaśmiecania naszej planety. Niestety sama segregacja śmieci już nie wystarczy. Aby uchronić świat przed zagładą należy wprowadzić radykalne zmiany w globalnej gospodarce, m.in. całkowicie wycofać emisję zanieczyszczeń węglowych. Zmiany są ogromne - dotyczą głównie transportu: lotniczego, morskiego i drogowego. Z ratunkiem przychodzą nowe technologie, które pomagają uczynić transport bardziej przyjaznym dla klimatu.
Samodzielnie też możemy działać. Ponad 70% emisji z transportu w Europie pochodzi z transportu drogowego; spróbujmy ograniczyć używanie samochodu lub przesiądźmy się do tego z napędem hybrydowym.
Tylko konkretne zmiany pomogą nam ocalić resztki przyrodę i resztki godności przed Matką Ziemią.
Zacznijmy już dziś. Mamy o wiele mniej czasu, niż nam się wydaje.
Bluza męska - Kruki (Granatowa)
Bluza damska - Wilki (Czarna)
Bluza męska - Kołowrót (Czarna)
Bluza damska - Ćmy (Granatowa)
Chcesz podkreślić swoje zainteresowania kulturą Słowian? Wśród naszych propozycji znajdziesz koszulki słowiańskie przedstawiające symbol Peruna - słowiańskiego boga piorunów, boginię Mokosz, a także innych bóstw słowiańskiego panteonu. Nasze koszulki to także doskonały pomysł na prezent - wysokiej jakości grafiki zaprojektowane przez polskich twórców, wygodny krój i materiał sprawiają, że T-shirty od Slava są naprawdę wyjątkowe.