Kwiecień w świecie Słowian

Skąd kwiecień? 

Kwiecień jest miesiącem wyczekiwanym niemal przez wszystkich. To czas, kiedy wiosna już na dobre gości na naszych terenach, a o zimie możemy powoli zapominać. Za Aleksandrem Brücknerem możemy powiedzieć, że nazwa kwiecień pochodzi od kwitnących w jego miesiącu kwiatów. Dawnymi nazwami były: łżykwiat, brzezień lub dębień. Nazwa łżykwiat jest tu szczególnie interesująca, gdyż łączy się z doskonale znanym przysłowiem ludowym „kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”. Idealnie obrazuje to naturę tego miesiąca, szczególnie w tym roku. Ciepłe, słoneczne dni przeplatane są zimowymi. Zima nie chce ustąpić, a wiosna coraz śmielej uprasza się o atencję. Dębień i brzezień, jak same nazwy wskazują, wywodzą się od kwitnięcia tych drzew w miesiącu kwietniu.

Fauna i flora

Po marcowych Jarych Godach kwiecień był miesiącem wolnym od świąt wśród dawnych Słowian. Dopiero Stado w maju będzie kolejnym ważnym punktem w ich kalendarzu. Nie oznacza to jednak, że kwiecień nie był pracowity. A już szczególnie dla przyrody. Prócz wspomnianego kwitnienia dębów i brzóz, do życia budzi się cała flora. Jeśli zaś chodzi o przyrodę w lesie, to dość burzliwe życie lasów liściastych tonują lasy iglaste. Chyba tylko zielono-czerwone połacie kwitnących czarnych borówek zdają się tym nie przejmować. Gwarno jest także wśród fauny. W miesiącu tym rodzą się bowiem dziki, borsuki, rysie, kuny, żbiki czy lisy. W kwietniu wilki zakładają swoje gniazda, a wadera się szczeni. Dzikie ptactwo rozpoczyna swe gody, jest to miesiąc składania jaj. Także wśród owadów jest to miesiąc wzmożonej aktywności. Latające trzmiele, pszczoły i nawet motyle, to sceny, które nie powinny nikogo dziwić.

Na wsi był to zwykle okres wysiewu, sprzątania obejść i szykowania się prac rolnych w kolejnym roku. To co zasiejesz i zasadzisz na wiosnę, zbierzesz jesienią. Odpowiednio nawiezione pola, dawały nadzieję na obfity i dorodny plon. Cały cykl zatacza krąg, by już w przyszłym miesiącu hucznie obchodzić Stado. Do tego czasu natura ma pełne ręce roboty.

Chcesz podkreślić swoje zainteresowania kulturą Słowian? Wśród naszych propozycji znajdziesz koszulki słowiańskie przedstawiające symbol Peruna - słowiańskiego boga piorunów, boginię Mokosz, a także innych bóstw słowiańskiego panteonu. Nasze koszulki to także doskonały pomysł na prezent - wysokiej jakości grafiki zaprojektowane przez polskich twórców, wygodny krój i materiał sprawiają, że T-shirty od Slava są naprawdę wyjątkowe.

Produkt w 100% Polski

Cały proces produkcji przebiega
w naszym kraju

Wysyłka do 24 godzin

Dzięki optymalizacji procesu wysyłki przesyłkę otrzymasz jeszcze szybciej!

Stylowe opakowanie

Dzięki niemu zakupiony produkt świetnie sprawdzi się jako prezent

Surowe kryteria jakości

Nasze produkty szyte są z najlepszych i najbardziej wytrzymałych tkanin

Kartonowe opakowanie na produkt

Dokładamy starań, aby na każdym etapie produkcji wszystkie detale były starannie dopracowane. Bardzo ważne są również dla nas emocje, które towarzyszą Tobie w momencie otwarcia przesyłki. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na wysokiej jakości kartonowe pudełka o miłej w dotyku fakturze z wytłoczonym logo firmy. Tym samym jeśli nasz produkt miałby spełnić funkcje podarunku dla bliskiej osoby - nie musisz martwić się kwestią opakowania.Jeżeli chcesz dołączyć do produktu swoje życzenia, aby nadać prezentowi jeszcze bardziej osobisty charakter, podczas finalizacji zamówienia dodaj stosowną notkę lub skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@slava.pl