Zwyczaj topienia Marzanny

Topienie Marzanny - Zwyczaj. Mitologia Słowiańska - Blog Slava

Czy zwyczaj topienia marzanny jest Ci znany? A może pamiętasz jak w szkolnych latach wraz z grupą przygotowywałeś kukłę, którą wrzucano do rzeki, albo palono? W zależności od tego, czy odpowiedziałeś na to pytanie twierdząco, czy też nie, to z pewnością powinieneś dowiedzieć się czegoś więcej o tej staropolskiej tradycji, która sięga jeszcze czasów Słowian. Przekonaj się sam, że mitologia słowiańska jest naprawdę interesująca!

Bogini symbolizująca zimę i śmierć czyli kim jest słynna Marzanna?

Wbrew pozorom nie jest to jedyne imię, które nadano charakterystycznej kukle, wpisującej się w święta słowiańskie. Morena, Mora, Morana, Śmierć i wiele innych podobnych określeń przypisywano słowiańskiej bogini, utożsamianej w dawnych czasach z zimą oraz śmiercią. Symboliczne palenie, bądź też topienie Marzanny, miało zatem swoje uzasadnienie. Tworzona przez ludzi kukła była pewnego rodzaju ofiarą, poświęcenie której miało w pewien sposób przegonić zimę i zapewnić ciepłą, rodzącą życie urodzajną wiosnę. W dzisiejszych czasach mało kto już o tym pamięta. Tradycja topienia Marzanny przypada na 21 marca i obchodzona jest w wielu miejscach w Polsce. Zwyczaj ten nie ma jednak już takiego wydźwięku, jak za czasów naszych przodków.

Topienie Marzanny - obrządek pogański

Mówi się, że tradycja to rzecz święta, ale czy tak samo jest w tym przypadku? Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że tradycja topienia Marzanny stoi w opozycji do chrześcijaństwa, a nawet jest przez nie potępiana. A wszystko zaczęło się już na początku XV wieku, kiedy to duchowieństwo chciało zakazać tego popularnego zwyczaju. Topienie marzanny starano się zastąpić innymi wydarzeniami, takimi jak tworzenie kukły Judasza i zrzucanie jej z kościoła. Był to pomysł oryginalny, jednak się nie przyjął.

Czy topienie Marzanny jest bezpieczne?

Pytanie to może wydać się nam śmieszne w dzisiejszych czasach, jednak naszym przodkom nie byłoby do śmiechu. Topienie Marzanny dawało nadzieję na przyjście wiosny, wiązało się to jednak z wielkim ryzykiem, a mianowicie:

  • • dotkniesz pływającej Marzanny - uschnie Ci ręka,
  • • wracając z obrządku obejrzysz się za siebie - będziesz chory,
  • • w drodze powrotnej potkniesz się i upadniesz - zginiesz w nadchodzącym roku.

Dzisiaj podchodzimy do tego ze śmiechem, dawniej traktowano to jako realne zagrożenie.

Topienie Marzanny - podsumowanie

Dlaczego topimy Marzannę? Na to pytanie z łatwością mogliby odpowiedzieć nasi przodkowie, którzy wierzyli w to, że dzięki złożonej ofierze przegonią mroźną zimę. Współcześnie niewiele osób umiałoby odpowiedzieć w ten sam sposób. Topienie Marzanny jest dla nas w dzisiejszych czasach zdarzeniem ciekawym, kojarzonym z nadchodzącą wiosną. Obrządek ten nie niesie jednak za sobą takich wierzeń, jakie niósł dawniej.

Nie bądź obojętny na własną historię i poszerzaj swoją wiedzę z zakresu mitologii słowiańskiej! Prawdziwym pasjonatom polecamy wysokiej jakości koszulki słowiańskie, na których można również znaleźć naszą słowiańską Marzannę.

Produkt w 100% Polski

Cały proces produkcji przebiega
w naszym kraju

Wysyłka do 24 godzin

Dzięki optymalizacji procesu wysyłki przesyłkę otrzymasz jeszcze szybciej!

Stylowe opakowanie

Dzięki niemu zakupiony produkt świetnie sprawdzi się jako prezent

Surowe kryteria jakości

Nasze produkty szyte są z najlepszych i najbardziej wytrzymałych tkanin

Kartonowe opakowanie na produkt

Dokładamy starań, aby na każdym etapie produkcji wszystkie detale były starannie dopracowane. Bardzo ważne są również dla nas emocje, które towarzyszą Tobie w momencie otwarcia przesyłki. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na wysokiej jakości kartonowe pudełka o miłej w dotyku fakturze z wytłoczonym logo firmy. Tym samym jeśli nasz produkt miałby spełnić funkcje podarunku dla bliskiej osoby - nie musisz martwić się kwestią opakowania.Jeżeli chcesz dołączyć do produktu swoje życzenia, aby nadać prezentowi jeszcze bardziej osobisty charakter, podczas finalizacji zamówienia dodaj stosowną notkę lub skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@slava.pl