Gromnica - słowiańskie święto ognia

Gromnica - słowiańskie święto ognia - Blog Slava

Ważne dla Słowian daty wiązały się często z porą roku i cyklem natury. Nie inaczej jest w przypadku Gromnicy, czyli święta zakorzenionego w czasach pogańskich, poświęconego Perperunie i Mokoszy - matce Gromów (ich ojcem był Perun, Słowiański bóg piorunów). Gromnica to święto, które współcześnie obchodzone jest 2 lutego wśród katolików i 15 lutego wśród prawosławnych.

Slowiańskie święto zimowe Gromnica Perunica w kalendarzu rodzimowierczym określone było jako Przełom Zimy w drodze Godu. Przypadało pomiędzy 20 stycznia a 20 lutego (rozbieżność wynika w rolniczego charakteru Słowiańskiego kalendarza. Poniżej przedstawiamy obchody i wierzenia dot. Gromnicy u Białorusinów, Czechów i Słowaków, a także Polaków.

Gromnica u Białorusinów

Gromnica w tradycji ludowych wierzeń wiązała się ze spotkaniem wiosny. Szczególnie istotna była pogoda - jeśli nadeszła odwilż, to wiosna miała być wcześniej i ciepła; jeśli spadł śnieg, spodziewano się wiosny długiej i deszczowej. Pierwotnie święto poświęcone Perunowi, który zsyłał pierwsze wiosenne deszcze.

W tym dniu przygotowywano świece - tzw. gromnice i palono je w oknach. Święto Matki Boskiej Gromnicznej wiązało się z ogniem - zapalone świece miały pokonać diabelską moc i odgonić szatana. Tego dnia święcono też wodę.

Gromnica u Czechów i Słowaków

Gromnica w tradycji Czechów i Słowaków związana była z zapalaniem świec w kościele - stąd nazwa "dzień świec". Od tego dnia zaczynał się karnawał, czyli czas obfitości, który trwał aż do środy popielcowej. 

Gromnica u Polaków

Święto Matki Boskiej Gromnicznej w Polsce obchodzone jest 2. lutego. W tradycji Słowian wiązała się z oczekiwaniem na wiosnę i pierwsze burze. Zapalano wtedy świece i stawiano je w oknach - miały one uchronić domowników przed skutkami nagłych wyładowań atmosferycznych. Pogoda w to zimowe święto miała duże znaczenie - uważano że lepiej ujrzeć wilka niż słońce na Gromniczną. Na Pomorzu zamykano okna i drzwi pomieszczeń gospodarczych tak, żeby zwierzęta nie widziały słońca - zapewniało to zdrowie.

Gromnica w tradycji Słowian - podsumowanie

Słowiańskie święto ognia, czyli Gromnica, w tradycji Słowian oznacza przełom zimy, granicę od której przyroda przyspiesza ku wiośnie. W zależności od regionu, to słowiańskie święto zimowe obchodzone było w różny sposób. Zawsze jednak wiązało się z odwołaniami do Słowiańskiego boga piorunów - Peruna. Tego dnia obserwowano przyrodę, pogoda było niezwykle istotna - zapowiadała bowiem plony lub nieurodzaj.

Chcesz podkreślić swoje zainteresowania kulturą Słowian? Wśród naszych propozycji znajdziesz koszulki słowiańskie przedstawiające symbol Peruna - słowiańskiego boga piorunów, boginię Mokosz, a także innych bóstw słowiańskiego panteonu. Nasze koszulki to także doskonały pomysł na prezent - wysokiej jakości grafiki zaprojektowane przez polskich twórców, wygodny krój i materiał sprawiają, że T-shirty od Slava są naprawdę wyjątkowe.

Produkt w 100% Polski

Cały proces produkcji przebiega
w naszym kraju

Wysyłka do 24 godzin

Dzięki optymalizacji procesu wysyłki przesyłkę otrzymasz jeszcze szybciej!

Stylowe opakowanie

Dzięki niemu zakupiony produkt świetnie sprawdzi się jako prezent

Surowe kryteria jakości

Nasze produkty szyte są z najlepszych i najbardziej wytrzymałych tkanin

Kartonowe opakowanie na produkt

Dokładamy starań, aby na każdym etapie produkcji wszystkie detale były starannie dopracowane. Bardzo ważne są również dla nas emocje, które towarzyszą Tobie w momencie otwarcia przesyłki. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na wysokiej jakości kartonowe pudełka o miłej w dotyku fakturze z wytłoczonym logo firmy. Tym samym jeśli nasz produkt miałby spełnić funkcje podarunku dla bliskiej osoby - nie musisz martwić się kwestią opakowania.Jeżeli chcesz dołączyć do produktu swoje życzenia, aby nadać prezentowi jeszcze bardziej osobisty charakter, podczas finalizacji zamówienia dodaj stosowną notkę lub skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@slava.pl