Rusalny Tydzień - święto słowiańskich nimf

Rusałki - Słowiańskie Obrzędy i Wierzenia - Slava

Święto słowiańskich nimf

Mimo, iż pogoda nie dopisuje, w słowiańskim świecie wraz z początkiem maja gotowano się do święta zwanego Rusaliami, tygodniem Rusalnym, Suchym czy Zielonym. Po afekcie wiosny, kiedy bogowie podarowali ziemi życiodajne ciepło i deszcze, a Perun gromem oznajmił pełnię wiosny, szybko następowała tęsknota do lata. Wyrażano ją różnorodnie - nie dziwiły wianki puszczane na wodę czy tasiemki z białego materiału porozwieszane na gałęziach drzew.

Iwan Kramskoj - Rusałki

Były to podarki od kobiet dla Rusałek, których przychylność usiłowały zdobyć. Opodal drzew i w leśnych gajach zostawiano dla pięknych, mitycznych dziewcząt również chleb i sól.

Dlaczego tak ważna była przychylność Rusałek? Otóż Jaryło przyprowadzał ze sobą w pierwszym dniu wiosny dusze pomarłych. Wierzono, że Rusałkami stają się dusze panien pomarłych przed zamążpójściem. Objawiały się jako piękne kobiety wabiące młodzieńców do wspólnej zabawy - huśtania się na drzewach, pląsach w leśnych stawach. Zwabieni, wplątywani byli w opętańczy taniec lub łaskotki, które doprowadzały ich do śmierci. W innych opowieściach piękne Rusałki zamieniały się w stare kobiety o pustych oczodołach, których obecność sprowadzała na nieszczęśników śmierć ze strachu. Z tego powodu unikano oddalania się od domostw, a zapuszczanie się samemu w las było aktem wyjątkowej odwagi lub głupoty. O kąpielach w jeziorach nie było nawet mowy.

Kobiety dbały o przychylność Rusałek - pomagały im w płodności, sprowadzały na ziemię potrzebny deszcz. Rusalny Tydzień był również ukojeniem dla dusz topielców, które w szponach trzymały demony wodne zwane Wodnikami. W ten podniosły, magiczny czas dusze pomarłych mogły w końcu udać się w podróż do upragnionej Nawii.

Zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu oferującego koszulki słowiańskie!

Produkt w 100% Polski

Cały proces produkcji przebiega
w naszym kraju

Wysyłka do 24 godzin

Dzięki optymalizacji procesu wysyłki przesyłkę otrzymasz jeszcze szybciej!

Stylowe opakowanie

Dzięki niemu zakupiony produkt świetnie sprawdzi się jako prezent

Surowe kryteria jakości

Nasze produkty szyte są z najlepszych i najbardziej wytrzymałych tkanin

Kartonowe opakowanie na produkt

Dokładamy starań, aby na każdym etapie produkcji wszystkie detale były starannie dopracowane. Bardzo ważne są również dla nas emocje, które towarzyszą Tobie w momencie otwarcia przesyłki. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na wysokiej jakości kartonowe pudełka o miłej w dotyku fakturze z wytłoczonym logo firmy. Tym samym jeśli nasz produkt miałby spełnić funkcje podarunku dla bliskiej osoby - nie musisz martwić się kwestią opakowania.Jeżeli chcesz dołączyć do produktu swoje życzenia, aby nadać prezentowi jeszcze bardziej osobisty charakter, podczas finalizacji zamówienia dodaj stosowną notkę lub skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@slava.pl