Zielone Świątki - święto słowiańskie

Zielone Świątki - pierwotnie święto słowiańskie - Blog Slava

Zielone Świątki współcześnie znane są jako święto chrześcijańskie związane z Zesłaniem Ducha Świętego, obchodzone 50 dni po Wielkanocy. Jego tradycja ma jednak swoje korzenie w starosłowiańskich obrzędach wiosennych, mających związek z oczekiwaniem na nadejście lata. Jak wyglądały Zielone Świątki u Słowian? Dowiesz się z naszego artykułu.

Słowiańskie Zielone Świątki

Przedchrześcijańskie obchody święta wiosny świętowane były hucznie, a Stado należało do jednych z nich. Te słowiańskie Zielone Świątki związane były z kultem płodności. Długosz w Kronice opisuje je jako wyjątkowo radosne, obfitujące w śpiewy i tańce. O słowiańskich Zielonych Świątkach wspomina także Kosmas z Pragi. Według źródeł to pogańskie święto, nazywane rusałczym tygodniem, obchodzone było również na obszarze Rusi. 

Kalendarz słowiański: Stado

To święto związane z okresem Zielonych Świątek, przypadające w okolicach maja, podczas którego urządzano igrzyska ku czci bogów. Wiązało się ono, jak większość słowiańskich świąt i obyczajów, z naturą. Wiosna w pełnym rozkwicie skłaniała do celebracji tryumfu nowej, życiodajnej pory roku, zwiastującej nadejście lata. Zielone Święta związane były z magicznymi praktykami, które zapewnić miały obfite plony, a także ochronić przed demonami wodnymi. Palono ogniska, domy przyozdabiano tatarakiem, kwiatami, a także zielonymi gałązkami. Przy obejściu stawiano młode brzózki. Przystrajanie domostw świeżymi kwiatami i roślinami nazywano majeniem. Młodzież wiejska obojga płci dzieliła się na mniejsze grupy (stada) i chętnie uczestniczyła w obchodach Święta Wiosny świętując, ucztując i tańcząc przy ogniu. Pasterze palili ogniska i fakły, czyli pochodnie z kory młodego świerku. Obchodzono z nimi pola aby odpędzić złe duchy. Zwyczaj ten przetrwał aż do dziś wśród górali na Podhalu. Na ziemi dobrzyńskiej bydło okadzano dymem z ziół i zdobiono wieńcami, a po jego grzbietach toczono jajka, uznawane za symbol płodności.

Święto Zielone Świątki u Słowian przybierało różne formy i nazwy, w zależności od regionu:

  • • Sobótka w południowej Polsce,
  • • Palinocka na Podlasiu.

Zielonoświątkowe zwyczaje palenia ognisk i urządzania hucznych uczt to tradycja, która przetrwała aż do połowy XX wieku, choć już w 1408 roku synod krakowski oficjalnie potępił tego typu obrzędy i święta pogańskie, krytykując je za lubieżność i oddawanie się rozpuście. W XVI wieku, według historyka, Karola Potkańskiego, święto zostało schrystianizowane, a jego pozostałością jest odpust zielonoświątkowy.

Tradycja słowiańskich Zielonych Świątek dziś

Choć słowiańska tradycja Zielonych Świątek nie jest już kultywowana tak jak kiedyś, to jednak pamięć o niej przetrwała. Miłośnicy kultury Słowian organizują spotkania, których harmonogram nawiązuje do przedchrześcijańskich obchodów święta wiosny. Te imprezy tematyczne uzupełniane są nierzadko o serie wykładów dotyczących historii i tradycji Słowian, koncerty zespołów folklorystycznych, czy nawiązujących do tradycji Zielonych Świątek u Słowian zabaw. 

Współczesne chrześcijańskie święto Zielone Świątki ma swoje korzenie w tradycjach pogańskich. Przedchrześcijańskie obchody Święta Wiosny wiązały się z kultem natury i płodności. Radość z nadejścia życiodajnej pory roku i oczekiwania na lato była powodem do organizacji igrzysk oraz uczt, których datę Słowianie wyznaczali o świętowane parę tygodni wcześniej Jare Gody.

Oferowane przez sklep internetowy SLAVA koszulki słowiańskie przedstawiają grafiki związane z symbolami i postaciami ze świata Słowian.

Produkt w 100% Polski

Cały proces produkcji przebiega
w naszym kraju

Wysyłka do 24 godzin

Dzięki optymalizacji procesu wysyłki przesyłkę otrzymasz jeszcze szybciej!

Stylowe opakowanie

Dzięki niemu zakupiony produkt świetnie sprawdzi się jako prezent

Surowe kryteria jakości

Nasze produkty szyte są z najlepszych i najbardziej wytrzymałych tkanin

Kartonowe opakowanie na produkt

Dokładamy starań, aby na każdym etapie produkcji wszystkie detale były starannie dopracowane. Bardzo ważne są również dla nas emocje, które towarzyszą Tobie w momencie otwarcia przesyłki. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na wysokiej jakości kartonowe pudełka o miłej w dotyku fakturze z wytłoczonym logo firmy. Tym samym jeśli nasz produkt miałby spełnić funkcje podarunku dla bliskiej osoby - nie musisz martwić się kwestią opakowania.Jeżeli chcesz dołączyć do produktu swoje życzenia, aby nadać prezentowi jeszcze bardziej osobisty charakter, podczas finalizacji zamówienia dodaj stosowną notkę lub skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@slava.pl