Jare Gody - święta Słowiańskie

Jare Gody – Słowiańskie Święto Wiosny - Blog Slava

Czy wiesz, że topienie Marzanny ma swoje korzenie w kulturze Słowian? Słowiańskie Jare Gody to obrzęd związany z symbolicznym przepędzeniem zimy i powitaniem wiosny. Niektóre obyczaje w zmienionej formie przetrwały do dziś.

Pierwszy dzień wiosny - zwyczaje słowiańskie

Kultura słowiańska opierała się w dużej mierze na obrzędach, które wyznaczały cykl roczny. Jeden z ważniejszych w kalendarzu Słowian zwyczaj to Jare Gody, znane także jako Jare Święto. Kilkudniowy okres magicznych obrzędów związanych z przepędzeniem zimy i powitaniem wiosny rozpoczynał się w okolicy równonocy wiosennej, która przypadała ok 21 marca. Wiele obyczajów Słowian związanych nadejściem wiosny przetrwało do dziś.

Topienie Marzanny

Jednym z obyczajów Słowian, które przetrwały do dziś jest topienie Marzanny - kukły przedstawiającej boginię symbolizującą zimę i śmierć. Znana także pod imionami: Marzana, Marena, Morana, Morena, Śmierć, Śmiercicha, Śmiertka ustąpić miała Jaryle - słowiańskiemu bóstwu płodności i wiosny. Wykonywana ze słomy kukła, owijana białym płótnem i zdobiona koralami, według tradycji, obnoszona była po wszystkich domach we wsi i podtapiana w wodzie - studni, kałuży, stawie. Wieczorem kukła była podpalana i przy akompaniamencie przeróżnych instrumentów, klekocie grzechotek oraz trzaskaniu batów wrzucana do wody. To ostateczne uśmiercenie bogini śmierci zapewnić miało usunięcie efektów przez nią wywołanych, a więc nadejście wiosny i zapewnienie urodzaju w nadchodzącym roku. Przerwanie zimowej ciszy zapowiadało dalszą część przygotowań do powitania wiosny.

Przepędzanie złego

Rozpoczęte przez utopienie Marzanny Jare Gody trwały nawet kilka dni, do pierwszej porównonocnej pełni księżyca. Polegały na magicznym oczyszczaniu ze złych, zimowych mocy domostw i obejścia. Domostwa okadzane były ziołami, sprzątane, opierane, pieczono również kołacze. Jare Święto, czyli praktyki, które przyspieszyć miały nadejście wyczekiwanej wiosny wiązały się z przygotowaniami na przyjście okresu związanego z płodnością przyrody.

Malowanie pisanek

Malowanie jajek to jeden z obyczajów Słowian, które przetrwały do dziś. Miało wydźwięk symboliczny - jajka wnieść miały radość i energię, a także zapewnić urodzaj na cały rozpoczynający się okres. Obdarowywano się nimi podczas uroczystych uczt połączonych ze śpiewem i tańcem.

Śmigus Dyngus

Dzień po uczcie rozpoczynał się od symbolicznego obmywania się w świętej wodzie. Śmigus zaś, jeden z obrzędów Jarych Godów, polegał początkowo na uderzaniu się witkami. Znany dziś Śmigus Dyngus to połączenie zabiegów obu tych zabiegów magicznych, które miały pomóc oczyścić się, a także przynieść siłę i zdrowie.

Jare Gody, lub inaczej - Jare Święto, to jedno z najważniejszych świąt słowiańskich, którego elementy przetrwały do dziś. Zwyczaje związane z równonocą wiosenną takie jak topienie Marzanny, malowanie pisanek czy Śmigus Dyngus świętowany w Lany Poniedziałek zakorzeniły się we współczesnej kulturze, choć wielu z nas nie ma pojęcia o tym, że związane są właśnie z kulturą Słowian.

Oferowane przez sklep internetowy SLAVA koszulki słowiańskie przedstawiają grafiki związane z symbolami i postaciami ze świata Słowian.

Produkt w 100% Polski

Cały proces produkcji przebiega
w naszym kraju

Wysyłka do 24 godzin

Dzięki optymalizacji procesu wysyłki przesyłkę otrzymasz jeszcze szybciej!

Stylowe opakowanie

Dzięki niemu zakupiony produkt świetnie sprawdzi się jako prezent

Surowe kryteria jakości

Nasze produkty szyte są z najlepszych i najbardziej wytrzymałych tkanin

Kartonowe opakowanie na produkt

Dokładamy starań, aby na każdym etapie produkcji wszystkie detale były starannie dopracowane. Bardzo ważne są również dla nas emocje, które towarzyszą Tobie w momencie otwarcia przesyłki. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na wysokiej jakości kartonowe pudełka o miłej w dotyku fakturze z wytłoczonym logo firmy. Tym samym jeśli nasz produkt miałby spełnić funkcje podarunku dla bliskiej osoby - nie musisz martwić się kwestią opakowania.



Jeżeli chcesz dołączyć do produktu swoje życzenia, aby nadać prezentowi jeszcze bardziej osobisty charakter, podczas finalizacji zamówienia dodaj stosowną notkę lub skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@slava.pl