Symbole słowiańskie

Symbole słowiańskie - Swarzyca, Lunula - Blog Slava

Część symboli związanych z kulturą dawnych Słowian zobaczyć możemy w różnych miejscach po dziś dzień, często nie zdając sobie sprawy z ich faktycznego znaczenia i pochodzenia. Dla Słowian religia miała ogromne znaczenie w życiu codziennym, dlatego symbole, których używali związane były w dużej mierze z wierzeniami: to za ich pomocą oddawano należną cześć bogom, odpędzano złe duchy czy przywoływano szczęście. Ryto je na kamieniach, progach domów, balustradach i noszono w formie amuletów blisko ciała. Najpopularniejsze z nich to m.in. swarzyca, lanula i ręce boga.

Swarzyca

Swarzyca to męski symbol nawiązujący do boga Swaroga - była atrybutem jednego z ważniejszych w panteonie słowiańskich władców - kowala, boga nieba, słońca. W kulturze słowiańskiej swarzyca symbolizuje wartości nieskończone i powtarzalność cyklu. Pomagała w uzyskaniu przychylności duchów. Umieszczano ją na przedmiotach codziennego użytku, broni, chlebie, a nawet na pisankach. Kreślony na domach symbol odstraszyć miał wszelkie złe demony. Występowała w różnych wariantach - swarzycy, kołowrotu czy prostej swastyki. Dziś pierwotne znaczenie tego symbolu zostało wyparte przez działania hitlerowskie podczas II wojny światowej - swastyka, która była dotychczas jednym z najbardziej pozytywnych symboli, świętym znakiem w hinduizmie i buddyzmie, stała się symbolem kojarzonym jednoznacznie z nazizmem i ludobójstwem.

Lunula

Męska energia Swarożyca potrzebowała żeńskiego dopełnienia w postaci symbolu Bogini Księżyca - Łuny (Luluny). Występowała zwykle w formie wisiorka, który spełniał funkcję talizmanu - kobiety nosiły go na szyi chcąc uchronić się przed niepowodzeniami i zapewnić płodność.

Ręce boga

To rozbudowany symbol nieznanego pochodzenia, bazujący na kształcie krzyża. Trudno jest ustalić jakiekolwiek fakty historyczne z nim związane, można jedynie opierać się na domniemaniach. Występował rzadko i to w różnych rejonach słowiańszczyzny. Bardzo możliwe, że związany był ze Świętowitem - bóstwem o czterech twarzach, symbolizującym cztery żywioły i cztery pory roku. Świętowit to główna postać w panteonie bóstw Słowian połabskich. Sprawował on opiekę nad dobrami i plonami w trakcie pokoju i chronił podczas wojen. Współcześnie ręce boga to symbol związany z Rodzimym Kościołem Polskim, którego filozofia nawiązuje do dawnych wierzeń słowiańskich.

Symbole słowiańskie na... koszulkach

>Symbole słowiańskie> wciąż są odkrywane i interpretowane. Trzeba pamiętać, że nawiązują one nie tylko do wierzeń Słowian, ale i występują w innych kulturach, często pod zupełnie innym znaczeniem. Wiele tych znaków wiąże się z oddawaniem czci konkretnym bogom, odpędzaniem demonów lub odnosi się do sfer życia codziennego. Jeśli chcesz mieć przy sobie któryś z symboli nawiązujących do słowiańszczyzny, sprawdź ofertę koszulek słowiańskich slava.pl - znajdziesz tam wysokiej jakości odzież słowiańską ozdobioną grafikami w interpretacji polskich twórców.

Zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu oferującego koszulki słowiańskie!

Produkt w 100% Polski

Cały proces produkcji przebiega
w naszym kraju

Wysyłka do 24 godzin

Dzięki optymalizacji procesu wysyłki przesyłkę otrzymasz jeszcze szybciej!

Stylowe opakowanie

Dzięki niemu zakupiony produkt świetnie sprawdzi się jako prezent

Surowe kryteria jakości

Nasze produkty szyte są z najlepszych i najbardziej wytrzymałych tkanin

Kartonowe opakowanie na produkt

Dokładamy starań, aby na każdym etapie produkcji wszystkie detale były starannie dopracowane. Bardzo ważne są również dla nas emocje, które towarzyszą Tobie w momencie otwarcia przesyłki. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na wysokiej jakości kartonowe pudełka o miłej w dotyku fakturze z wytłoczonym logo firmy. Tym samym jeśli nasz produkt miałby spełnić funkcje podarunku dla bliskiej osoby - nie musisz martwić się kwestią opakowania.Jeżeli chcesz dołączyć do produktu swoje życzenia, aby nadać prezentowi jeszcze bardziej osobisty charakter, podczas finalizacji zamówienia dodaj stosowną notkę lub skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@slava.pl