Współczesne inspiracje mitologią słowiańską

Współczesne Inspiracje kulturą Słowiańską - Blog Slava

Ludy słowiańskie zamieszkiwały gigantyczne połacie Europy, a ich kult wypierany był stopniowo przez wierzenia chrześcijańskie. O religii Słowian nie wiemy jednak zbyt wiele, pełna rekonstrukcja wierzeń naszych przodków nie jest możliwa ze względu na dość lakoniczne relacje źródeł. Czy to oznacza, że pamięć o słowiańskich wierzeniach przeminęła bezpowrotnie? Zdecydowanie nie. Temat ten stał się jednym z bardziej inspirujących dla twórców fantastyki, którzy w swoich dziełach odnoszą się do ludowych wierzeń i mitów. Złe demony, uwodzicielskie boginie czy święte symbole coraz częściej pojawiają się jednak nie tylko w literaturze fantastycznej czy realizacjach filmowych, ale i na przedmiotach codziennego użytku, czego przykładem są koszulki z nadrukiem bogów słowiańskich.

Obrzędy inspirowane kulturą Słowian

Obrzędy ludowe mają swój rodowód w historii przodków i wiążą się głównie z motywem agrarnym. Do kultury polskiej wierzenia słowiańskie przeniknęły niemalże niezauważenie w postaci pogańskich obrzędów, kultywowanych do dziś. Takim przykładem jest m.in. popularne współcześnie topienie Marzanny, przypadające na pierwszy dzień wiosny. Bogini Życia i Śmierci, pierwotna Matka Ziemi i Pani Ziemskich Wód, była jedną z ważniejszych postaci w panteonie bogów słowiańskich. Jej atrybuty to przede wszystkim wieniec, korale, biała szata, zżęte zboże i klucz do zaświatów. Współcześnie również czczona, choć trochę w inny sposób: jej rola została niejako spłycona do przedstawiania jej jako kukły palonej na znak przejścia w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Dziewanna z kolei, stała się inspiracją dla innego, również związanego z porami roku wydarzenia. Ta jedna z dwóch córek Marzanny (lub po prostu drugie jej oblicze), utożsamiana z grecką Demeter i rzymską Ceres, jest patronką zboża, panią urodzaju i owocnych plonów. Wciąż popularne i hucznie obchodzone w mniejszych miastach oraz na wsiach Dożynki, choć współcześnie przyjmujące formę pstrokatych jarmarków, swój początek wzięły właśnie od oddawania czci Dziewannie.

Słowiańszczyzna jest w modzie!

Mitologia słowiańska jest źródłem wielu inspiracji. Brak jednoznacznych na ten temat źródeł umożliwia tworzenie własnych koncepcji i przedstawień wizerunków słowiańskich bogów. Rosnąca popularność tematyki słowiańskiej, bez wątpienia związana z literaturą fantastyczną, przyczyniła się do powstawania m.in. inspirowanej rodzimowierstwem odzieży. Wzory koszulek z bogami słowiańskimi to doskonały sposób na podkreślenie pamięci o przodkach i na stylowy wygląd jednocześnie. Wybierając koszulki słowiańskie warto postawić na tę najwyższej jakości. Sklep internetowy Slava.pl oferuje słowiańskie damskie koszulki oraz męskie koszulki z motywem słowiańskim z autorskimi grafikami polskich twórców.

Produkt w 100% Polski

Cały proces produkcji przebiega
w naszym kraju

Wysyłka do 24 godzin

Dzięki optymalizacji procesu wysyłki przesyłkę otrzymasz jeszcze szybciej!

Stylowe opakowanie

Dzięki niemu zakupiony produkt świetnie sprawdzi się jako prezent

Surowe kryteria jakości

Nasze produkty szyte są z najlepszych i najbardziej wytrzymałych tkanin

Kartonowe opakowanie na produkt

Dokładamy starań, aby na każdym etapie produkcji wszystkie detale były starannie dopracowane. Bardzo ważne są również dla nas emocje, które towarzyszą Tobie w momencie otwarcia przesyłki. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na wysokiej jakości kartonowe pudełka o miłej w dotyku fakturze z wytłoczonym logo firmy. Tym samym jeśli nasz produkt miałby spełnić funkcje podarunku dla bliskiej osoby - nie musisz martwić się kwestią opakowania.Jeżeli chcesz dołączyć do produktu swoje życzenia, aby nadać prezentowi jeszcze bardziej osobisty charakter, podczas finalizacji zamówienia dodaj stosowną notkę lub skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@slava.pl