Ludy słowiańskie zamieszkiwały gigantyczne połacie Europy, a ich kult wypierany był stopniowo przez wierzenia chrześcijańskie. O religii Słowian nie wiemy jednak zbyt wiele, pełna rekonstrukcja wierzeń naszych przodków nie jest możliwa ze względu na dość lakoniczne relacje źródeł. Czy to oznacza, że pamięć o słowiańskich wierzeniach przeminęła bezpowrotnie? Zdecydowanie nie. Temat ten stał się jednym z bardziej inspirujących dla twórców fantastyki, którzy w swoich dziełach odnoszą się do ludowych wierzeń i mitów. Złe demony, uwodzicielskie boginie czy święte symbole coraz częściej pojawiają się jednak nie tylko w literaturze fantastycznej czy realizacjach filmowych, ale i na przedmiotach codziennego użytku, czego przykładem są koszulki z nadrukiem bogów słowiańskich.
Obrzędy inspirowane kulturą Słowian
Obrzędy ludowe mają swój rodowód w historii przodków i wiążą się głównie z motywem agrarnym. Do kultury polskiej wierzenia słowiańskie przeniknęły niemalże niezauważenie w postaci pogańskich obrzędów, kultywowanych do dziś. Takim przykładem jest m.in. popularne współcześnie topienie Marzanny, przypadające na pierwszy dzień wiosny. Bogini Życia i Śmierci, pierwotna Matka Ziemi i Pani Ziemskich Wód, była jedną z ważniejszych postaci w panteonie bogów słowiańskich. Jej atrybuty to przede wszystkim wieniec, korale, biała szata, zżęte zboże i klucz do zaświatów. Współcześnie również czczona, choć trochę w inny sposób: jej rola została niejako spłycona do przedstawiania jej jako kukły palonej na znak przejścia w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Dziewanna z kolei, stała się inspiracją dla innego, również związanego z porami roku wydarzenia. Ta jedna z dwóch córek Marzanny (lub po prostu drugie jej oblicze), utożsamiana z grecką Demeter i rzymską Ceres, jest patronką zboża, panią urodzaju i owocnych plonów. Wciąż popularne i hucznie obchodzone w mniejszych miastach oraz na wsiach Dożynki, choć współcześnie przyjmujące formę pstrokatych jarmarków, swój początek wzięły właśnie od oddawania czci Dziewannie.
Słowiańszczyzna jest w modzie!
Mitologia słowiańska jest źródłem wielu inspiracji. Brak jednoznacznych na ten temat źródeł umożliwia tworzenie własnych koncepcji i przedstawień wizerunków słowiańskich bogów. Rosnąca popularność tematyki słowiańskiej, bez wątpienia związana z literaturą fantastyczną, przyczyniła się do powstawania m.in. inspirowanej rodzimowierstwem odzieży. Wzory koszulek z bogami słowiańskimi to doskonały sposób na podkreślenie pamięci o przodkach i na stylowy wygląd jednocześnie. Wybierając koszulki słowiańskie warto postawić na tę najwyższej jakości. Sklep internetowy Slava.pl oferuje słowiańskie damskie koszulki oraz męskie koszulki z motywem słowiańskim z autorskimi grafikami polskich twórców.